Praktikus tanácsok
Gyógynövénytár


Ánizs
Az ánizs a Földközi-tengertől származik, de szinte az egész világon termesztik.
Borsmenta
A borsmenta júliustól szeptemberig virágzik, gyűjteni azonban a hajtását kell.
Citromfű
A citromfű évelő növény, szárai elágazók, zöld levelei keresztben átellenesek, fogazott szélűek, kellemes, jellegzetes citrom illatúak, főleg azok megdörzsölését követően. Virágai aprók, fehérek, idővel halványkékre változnak.
Csalán
Széles körben használt gyógynövény. A csalán C és B vitamint, valamint A provitamint tartalmaz, magas a vas- magnézium és a kalcium tartama.
Csipkebogyó
Tövises bokor, hosszú ágakon növő sötétrózsaszín virágokkal, helyenként akár négy méternyire is megnő.
Erdei fenyő (sosna)
Az erdei fenyő örökzöld fa, mely az életerőt szimbolizálja. Akár a30 m magasságot is elérheti.
Eukaliptusz
Ezt a tipikus ausztrál fát jelenleg az egész világon termelik. Kivételes mennyiségű vizet képes magába szívni, ezért a mocsarak kiszárítására is használják.
Fekete bodza
A gyógynövénygyűjtők a fekete bodzát „komplett gyógyító doboz”,-nak is nevezik, mivel számtalan terapeuta és immunitást erősítő tulajdonsággal rendelkezik, Leggyakrabban a virágát és termését alkalmazzák.
Galagonya
A galagonya hatása nagyon lassan, csak fogyasztásuk után néhány héttel mutatkozik, viszont hosszan tartó.
Ginseng
A ginzeng a Távol-Keleten növő többéves fűféle húsos gyökere, melyet már i.e. 4000 évvel ismerték. Neve szó szerinti fordításban „embergyökér“, a gyökér formája ugyanis az emberi alakhoz hasonlít.
Gyömbér
Az orvosi gyömbér a nádra emlékeztető növény. Cserjés alakzatú, akár 1 m magasságig is megnő.
Hibiszkusz vagy mályvacserje
A hibiszkuszt gyakran nevezik vörös sóskának, vagy egyszerűen csak “Rozella”.
Homoktövis
A homoktövis egy szabadon növő, az egész világon elterjedt cserje. Küllemét tekintve 2-4 m magas tövises cserje. Termései rövid szárú narancssárga álbogyók.
Keskeny levelű levendula
A Földközi-tengeren keresztül behozott gyógynövények már bizonyos sajátosságokkal rendelkeznek, mert ezek már nem teremnek vadon.
Kislevelű hárs
A mai napig a hársfából állítják elő a faszenet, mely a legismertebb, és nagyon hatékony szer bélgyulladások és mérgezések ellen.
Közönséges kakukkfű
Szláv mondák szerint szent növény volt, Szentanya, aki virággá változott.
Közönséges vasfű
A régi időkben hitték, hogy a vasfű sérthetetlenné teszi a testet a sérülésekkel, lövésekkel szemben – innen származik a régi vasfű elnevezés is.
Mandulafenyő – pínea
A mandulafenyő/Pínea a Földközi-tenger térségében jellemző, festői tájakat kialakító fája.
Orvosi zsálya
Ez a cserje akár 70 cm magasra is megnő. Világos vagy sötétlila virágai jellemzik, valamint fűszeres, enyhén keserű illata.
Rozmaring
Ez az aromás bokor egy azon kevesek közül, mely vérnyomás növelő is.
Zöld tea
A zöld teának megvan az a képessége, hogy elnyeli a környező tárgyak kellemetlen illatát, száraz használt tealevelek illatosításra, valamint antibaktreriális hatású tisztítószerként is alkalmazhatóak.
Aloe vera (Aloe Barbadensis Miller)
Az aloe vera húsos, tüskés szélű, rozetta szerűen elhelyezkedő levelekkel rendelkező növény, melynek belseje Ale Vera zselét tartalmaz. A kifejlett növények akár 1,5 m magasságúra is megnőnek, átlagosan 15 levelet növesztenek. Ez a növény több, mint 240 biológiailag aktív anyagot, számos vitamint, ásványi anyagot, aminosavat, enzimet és szaharidot tartalmaz.
Az aloe vera külsőleg és belsőleg is felhasználható. Javasolt fogyasztása is, valamit a bőrgyógyászatban is széleskörű a felhasználása. Számos csodálatos tulajdonsággal rendelkezik, mint a fájdalom enyhítése, vagy a gyulladás csillapítása. Csökkenti a sebeket, sejtregeneráló hatású, javítja az emésztést, méregteleníti és dehidratálja a szervezetet. 18 féle, a sejttermeléshez fontos aminosavat tartalmaz. Ismert antibiotikus, gombaölő és vírusölő hatása is.
Az aloe verát alkalmazzák pélául a vesekövek kilakulásának meglőzésére, valamint a már kialakult vesekövek csökkentésére. Az aloe vera összetételével táplálja és hirdatálja a bőrt, növeli a kollagén és elasztén termelését, segíti a sérült szövetek regenerálódását.
Nem utolsó sorban számunkra fontosak adaptogén tulajdonságai is, mellyel pont az aloe vera emelkedik ki – azaz, hogy minden szervezet csak azokat az anyagokat képes felhsznáéni, melyekre regenerálódáshoz szüksége van. Ezért hatásai ember és ember közt eltérőek lehetnek.
Felhasználható részük :a levél belsejében található zselés anyag
Gyógyhatásai
tisztítja a szervezetet
fájdalomcsillapító
vérzésgátló
gyulladásgátló
segíti a sejtszaporodást
eltávolítja az elhalt sejteket
javítja a vérellátást
támogattja az immunrendszert,
baktériumok, és gombák elleni hatása van,
hidratálja a bőr teljes vastagságát

Ánizs Pimpinella anisum
Az ánizs a Földközi-tengertől származik, de szinte az egész világon termesztik. Az ókorban olyan drága gyógynövénynek számított, hogy fizetőeszközként is használták. Jellemző kellemes illata nagyon emlékeztet a medvecukorra, melybe annak gyártása során belekerül.
Az ánizs segít pl. száraz köhögésnél és fájó légcső esetén, mivel a benne lévő anyagok segítenek a nyák oldásban és a légutak tisztításában. Kiváló görcsoldó, fájdalomcsillapító és migrén tompító hatással bír.
Az ánizs étvágy növelésre is alkalmas, növeli a gyomorsav kibocsátást és nyugtatja az emésztőrendszert. Növeli az epetermelést, gyorsítja az emésztést, és segítséget nyújt bélproblémák esetén is. Az ánizs vizelethajtó, hatásos a gombás megbetegedéseknél és gombás fertőzéseknél. Adható alacsony tejtermelés esetén szoptatós mamáknak is. A tejben röviden főzött ánizsnak ráadásul relaxációs hatása van.
Gyógyhatásai
Serkenti az anyagcserét
Gombaölő
Tompítja a fájdalmat
Segít a nyák oldásban

Borsmenta (Mentha Piperita)
A borsmenta júliustól szeptemberig virágzik, gyűjteni azonban a hajtását kell. A gyűjtést még a növény fiatal korában végzik, hogy a legtöbb vitamint megőrizze. Ez a mentol illatú növény remek segítőnek bizonyul emésztési problémák és étvágytalanság esetén.
A menta megnevezés (Mentha piperita) a görög mitológiából származik. A görög mitológia szerint Hádész, az alvilág istene beleszeretett a gyönyörű nimfába, Minthébe. Féltékeny felesége azonban Minthét illatos növénnyé változtatta.
A menta leginkábba gyomorbántalmak terén érvényesül. Javítja az étvágyat, megállítja a hányást és hasmenést, enyhíti a gyomorgörcsöket valamint a máj- és epe fájdalmakat. Enyhíti a felfújódást, segíti az epeképződést és az epekövek kiválasztását.
Külsőleg használva csökkenti a bőr viszketését, irritációját és csökkenti a fájdalmat. Ezért vált be fog- és ínyfájdalmak öblögetésére, mindemellett kellemessé teszi a leheletet. Izomfájdalmak csökkentésére gyógynövényfürdők adalékaként is használják. Illóolaját inhalálva légúti fertőzések esetén, légutak, valamint az eldugult orr járatainak tisztítására alkalmazható.
Gyógyhatásai
Javítja az emésztést
Gyulladáscsökkentő
Nyugtató
Segíti az epe kiválasztását

Citromfű (Melissa Officinalis)
A citromfű évelő növény, szárai elágazók, zöld levelei keresztben átellenesek, fogazott szélűek, kellemes, jellegzetes citrom illatúak, főleg azok megdörzsölését követően. Virágai aprók, fehérek, idővel halványkékre változnak. A citromfű Dianának, a Hold és vadászat istennőjének volt szentelve, mivel a múltban hitték, hogy befolyásolja a termékenységet.
A növény főleg nyugtató szerként használatos, leginkább az emésztőrendszerben – gyomor neurózisra, továbbá szívneurózisra, szapora szívverésre, stb. Növeli az epe kiválasztást, meggátolja a gázok kialakulását, csökkenti a pulzust és enyhén csökkenti a vérnyomást.
A citromfű továbbá erősíti a központ idegrendszert, nyugtató hatású, görcs- és izomfeszülés oldó, használható a neurasztánia (idegesség), depresszió enyhébb formáinál, migrén ellen, idegi eredetű allergia (pl. stressz által kiváltott asztma) ellen. Segít hasfájásnál, felfújódásnál, fertőző hasmenéses megbetegedéseknél, fájdalmas menstruáció és a változó kor kiváltotta problémáknál is.
A citromfű Dianának, a Hold és vadászat istennőjének volt szentelve, mivel a múltban hitték, hogy befolyásolja a termékenységet.
A növény főleg nyugtató szerként használatos, leginkább az emésztőrendszerben – gyomor neurózisra, továbbá szívneurózisra, szapora szívverésre, stb. Növeli az epe kiválasztást, meggátolja a gázok kialakulását, csökkenti a pulzust és enyhén csökkenti a vérnyomást.
A citromfű továbbá erősíti a központ idegrendszert, nyugtató hatású, görcs- és izomfeszülés oldó, használható a neurasztánia (idegesség), depresszió enyhébb formáinál, migrén ellen, idegi eredetű allergia (pl. stressz által kiváltott asztma) ellen. Segít hasfájásnál, felfújódásnál, fertőző hasmenéses megbetegedéseknél, fájdalmas menstruáció és a klimax kiváltotta problémáknál is.
Gyógyhatásai
Nyugtató
Lazító
reumatikus betegséek ellen
meggátolja a gázk kialakulását

Csalán (Urtica Dioica)
Széles körben használt gyógynövény. A csalán C és B vitamint, valamint A provitamint tartalmaz, magas a vas- magnézium és a kalcium tartama. Széles körben használt gyógynövény. A csalán C és B vitamint, valamint A provitamint tartalmaz, magas a vas- magnézium és a kalcium tartama.
Széles körben használt gyógynövény. A csalán C és B vitamint, valamint A provitamint tartalmaz, magas a vas- magnézium és a kalcium tartama.
A csalán fiatal leveleit gyakran használják tradicionális ételekbe, mint a tavaszi töltelékek és levesek. Főzéssel, szeleteléssel vagy morzsolással a fullánkszőrök élessége megszűnik és a levelei ezután nemcsak ízletesek, de nagy mennyiségű a proteint és egyéb anyagot tartalmaznak.
A csalán a tisztítókúrák szakértője is, melyeket mindig tavasszal és ősszel végezzünk, amikor testünkben felgyülemlenek a méreganyagok, melyektől szervezetünket érdemes megszabadítani.
Csípőssége ellenére a csalán széleskörű felhasználásnak örvend. A csalántea vizelethajtó hatású és húgyúti gyulladásoknál, reumánál, cukorbetegségnél, máj- és epe betegségeknél alkalmazzuk.
Gyógyhatásai
Méregtelenítő
Vizlethajtó
Reumatikus problémák ellen
Segíti a vérképződést

Csipkebogyó (Rosa Canina)
Tövises bokor, hosszú ágakon növő sötétrózsaszín virágokkal, helyenként akár négy méternyire is megnő. Májusban és júniusban virágzik. Virágai az elvirágzást követően húsos bogyókká változnak, melyek szeptemberben érnek be. A csipkebogyó az egyik természetes multivitamin. Főleg C, E, B, K vitamin tartalmáról ismert. Úgy beszélik, a rózsák jót tesznek “testnek-léleknek” és a gyógyszerészeknél is sokéves tradíciójuk van.
Az ókori Római korban a csipkerózsát veszett kutya harapása ejtette sebek gyógyítására javasolták. A rózsa termésének különféle gyógyhatása van, valamint C vitamin fontos forrásaként értékelik. A C vitamin az emberi szervezetre gyakorolt egyéb pozitív hatása mellett erősíti az érfalakat, a K vitamin hatással van a normális véralvadásra. A csipkebogyók vizelejtható és összehúzó hatásuk van. Regenerálódásnál serkentőszerként is alkalmazható.
A csipkerózsa növeli a szervezet fertőzésekkel szembeni ellenállóképességét, nehezen gyógyuló sebeknél javasolják használatát, csonttörésnél segíti a normális csontosodást. Javítja az agy funkcióját és a szervezet anyagcseréjét.
Gyógyhatásai
antidepresszív
antibakteriális
gyulladáscsökkentő
tisztító

Erdei fenyő (sosna) (Pinus Sylvestris)
Az erdei fenyő örökzöld fa, mely az életerőt szimbolizálja. Akár a 30 m magasságot is elérheti. Kedveli a napos környezetet, könnyen ellenáll a kemény télnek és leggyakrabban a magashegyi környezetben található. A fiatal hajtásokból tea főzhető, a törzséről a gyanta és az illóolaj gyűjthető.
A gyűjtéshez az ágvégi fiatal hajtások alkalmasak, melyek tavasszal hajtanak. A tűlevelű növények főleg illóolajaik és azok gyógyító tulajdonságaik miatt lettek közkedveltek. Az ókorban az erdei fenyő fáját építőanyagként használták. Korunkban a tűleveleűek legjelentősebb terméke a gyanta termentines balzsam, mely sok krém és balzsam alapját képezi.
A pínia főleg rendkívül drága magvairól híres. A fenyő gyantájából nyert terpentin fertőtlenítő hatású, vizelethajtó, gyakran használják vese- és húgyhólyag problémák kezelésénél.
Gőzfürdőben reuma elleni hatása sem elhanyagolható, pozitívan hat a légutakra és hasznos a nyálkahártya és légúti problémák, mint a köhögés, megfázás vagy nátha kezelésénél.
Külsőleg a fenyő kivonat bőrproblémák, sebek, fekélyek és égési sebek kezelésénél hasznos.
Gyógyhatásai
Stresszoldó
Fejfájás ellen
Reaumatikus problémákra
Meggyengült immunrendszer esetén

Eukaliptusz (Eucalyptus Globulus)
Ezt a tipikus ausztrál fát jelenleg az egész világon termelik. Kivételes mennyiségű vizet képes magába szívni, ezért a mocsarak kiszárítására is használják. Gyógyhatású miatt leveleiket egész évben gyűjtik. Főleg illóolajának köszönhetően ismert..
Ausztráliából származik, erőteljes növekedése miatt a papíripar számára is termesztik. Nagy magasságokba nő (akár 90 m) és a világ legmagasabb fák közé sorolhatóak.
Az eukaliptusz főleg légutakra tett jótékony hatása miatt ismert, főleg az eukaliptusz kivonat miatt, melyet a fa levelei tartalmaznak. Tisztítja a légutakat, segít a torokfájásnál, fertőtlenítőként hat a sebekre, görcsoldó, lázcsillapító hatású, segít a fejfájás és a migrén csökkentésében.
Az eukaliptusz illóolaja segít az idegesség és stressz oldásában, tisztaság, frissesség és harmónia érzetet nyújt. Az olajat masszázsra, borogatásokra és inhalálásra használják. A kozmetikaiparban gyógyhatása miatt használják, zsíros bőrre és pattanások ellen.
Gyógyhatásai:
Antiszeptikus
Lazító, oldó
Relaxáló
Légzéssegítő

Fekete bodza (Ribes Nigrum L.)
A gyógynövénygyűjtők a fekete bodzát „komplett gyógyító doboz”,-nak is nevezik, mivel számtalan terapeuta és immunitást erősítő tulajdonsággal rendelkezik, Leggyakrabban a virágát és termését alkalmazzák. Kozmetikában a virágfürtöt a pórusos bőr tisztítására használják, fürdővizekbe vagy arcmaszkként is alkalmazzák.
A fekete bodza a népi gyógyászatban kiérdemelt tiszteletet élvez a megfázásos és légúti betegségek terén, mint az influenza, mellkasi fájdalom, bronchitis, köhögés, nátha, arcüreg gyulladás stb. Izzadás segítő, ezzel képes csökkenteni a lázat és segít a légutakon lerakódott váladék fellazításában és könnyíti a légzést.
A bodzavirágból készült hideg, nem édesített tea emésztési problémáknál, mint a gyomor- és bél kólikák, puffadás, hányinger, lassú emésztés vagy gyenge epeműködés esetén is remek gyógyszer. Nagymértékű vizesedés és puffadás esetén is érdemes bodzateát vagy bodza szirupot fogyasztani.
A bodzatea vagy az italokba töltött bodzaszirup enyhén hashajtó hatású, könnyítheti életünket, amennyiben szorulással küzdünk.
Gyógyhatásai
Antiszeptikus
Serkentia vérketingést
Lázcsillapító
Segíti az emésztést

Galagonya (Crataegus Laevigata)
A galagonya hatása nagyon lassan, csak fogyasztásuk után néhány héttel mutatkozik, viszont hosszan tartó. Valamennyi szív- és érrendszeri probléma kezelésére alkalmazható.
A galagonya erősíti a szívizomzatot és javítja a vérellátását, nyugtatja és serkenti annak működését, megszünteti a szapora szívverést, ritmuszavart, tágítja a szív ereit, jótékonyan hat mellkasi fájdalom, szívgörcs esetén.
Segít továbbá az ingadozó vérnyomásnál, főleg ha az magas. A galagonya hozzájárul az erek tágulásához, így a vérnyomás csökkenéséhez is, ezzel javítva a vérkeringést. Pozitív hatásaihoz sorolható még az álmatlanság elleni hatása, valamint a klimax negatív tüneteinek enyhítése. Nem javasolt alacsony vérnyomású emberek számára, mivel azt tovább csökkentheti.
Gyógyhatásai
Segíti a szívizomzat vérellátását
Szabályozza a vérnyomást
Enyhíti a változó kor tüneteit
Megszünteti a szívritmuszavarokat

Ginseng (Panax Ginseng)
A ginzeng a Távol-Keleten növő többéves fűféle húsos gyökere, melyet már i.e. 4000 évvel ismerték. Neve szó szerinti fordításban „embergyökér“, a gyökér formája ugyanis az emberi alakhoz hasonlít.
Kimutatták, hogy a ginzeng növeli a teljesítőképességet és energiát ad, anélkül, hogy álmatlanságot okozna. Normalizálja a stresszt, szorongást és depressziót, javítja az emlékezetet és akaraterőt. Stimulálja a máj működését, gyógyítja a gyomorfekélyt, javítja az agy tevékenységét, növeli a koncentrációt, valamint növeli a férfi- és női hormonaktivitást. Több nép afrodiziákumként tartja számon.
Pozitív hatással van az idegi alapú betegségekre, mint az Alzheimer, Parkinson kór, szellemi zavarok és szenilitás.
A ginzeng megelőzi az általános serkentőszereket, mint a kávé, tea, nikotin, energia ital vagy alkohol. Hatása más elvekre épül, lassabban érkezik, azonban hosszabb ideig tart, egyenletes és az egészségre minden tekintetben hatásos. Védelmet nyújt a vírusok ellen, gyulladáscsökkentő, tompítja a krónikus ízületi fájdalmakat.
Gyógyhatásai:
Energizáló
Erősíti az immunrendszert
Agyserkentő
Oldja a koleszterint

Gyömbér (Zingiber Officinale)
Az orvosi gyömbér a nádra emlékeztető növény. Cserjés alakzatú, akár 1 m magasságig is megnő. Sárga, vagy rózsaszín virágzata van, azonban gyökerei végett termesztik. Csillapítja a görcsöket és segíti az emésztést, antibakteriális hatású, és serkenti a vérkeringést. Az ókorban a gyömbért panacea-ként ( gyógyszer minden betegségre) tartották számon. A gyömbér aromatikus összetevői az illóolaj és a csípős gingerol.
A gyömbér fogyasztása pozitív hatással van a vérkeringésre és javítja a szövetek vérellátását kapiláris szinten is. Egy csésze gyömbértea felmelegíti a szervezetet és hatékonyan növeli a végtagok vérellátását. A teát a legideálisabb nyers gyökérből elkészíteni, melyet felöntünk forró vízzel. Pakolás, borogatás formájában is elkészíthető, melyek a bőrre helyezve növelik a terület vérellátását.
A gyökerekben lévő anyagok javítják a gyomormozgást és pozitív hatással vannak az emésztőrendszer simaizomzatának görcseire. Ezzel segít az emésztési rendellenességeknél, puffadássnál, felfújódásnál, irritális bélszindróma esetén. A gyömbér elnyomja az utazással járó rosszullétek kialakulását, csillapítja a műtétek utáni hányingert, de a kismamák is értékelik, akiknek a gyömbértea csillapítja a terhesség első szakaszában előforduló rosszulléteket. A gyömbér továbbá serkenti az epe termelést és segíti a koleszterin szint csökkentését is. A gyömbér pakolások gyulladásgátló hatással rendelkeznek, csillapítják az ízületi fájdalmakat.
A gyömbérnek enyhén serkentő hatása is ismert. A benne lévő anyagok tisztítják a szervezetet, támogatják az anyagcserét, nyákoldó és étvágyjavító hatásuk is van.
A gyömbér csillapítja a véralvadást (azaz vérhígító), javítja a vérkeringést, ezzel hozzájárul a szív- és érrendszer védelméhez. Csökkenti az infarktus, az érelmeszesedés kockázatát, tompítja a migrénteket. A jobb vérkeringésnek köszönhetően a gyöbér segíti az agy jobb vérellátását, segítve az érzékelő funkciókat és a gondolkodást. Feszült állapotokat is old, nem okoz álmosságot, sem figyelem csökkenést. Antiszeptikus hatásával a gyömbér meggátolja a baktériumok és vírusok terjedését, szaporodását.
Gyógyhatásai
antiszeptikus
antibakteriális
gyulladáscsökkentő
görcsoldó
stimuláló
tonizáló

Hibiszkusz vagy mályvacserje (Hibiscus Sabdariffa)
A hibiszkuszt gyakran nevezik vörös sóskának, vagy egyszerűen csak “Rozella”. Élénkíti a szervezetet, pozitívan hat a krónikus fáradtságra, kimerültségre és a legyengült immunrendszerre.
Pozitívan hat vesegyulladás, húgyhólyag gyulladás kezelésénél, vesekövek oldásánál, izom-, ízület- és nagyobb terhelés esetén csontregenerálódásnál is. A hibiszkusz “termései”, sötétpiros húsos virágkelyhek hagyományos, nemzeti ételek összetevői. Szirupok, dzsúszok, lekvárok készülnek belőlük, és természetes színezőanyagként egy sor más étekbe is belekerülnek. . Ezen hibiszkuszfaj fiatal leveleit ugyanolyan módon hasznosítják, mint mi a levélzöldséget.
A hibiszkuszt gyakran nevezik vörös sóskának, vagy egyszerűen csak “Rozella”.
A természetes hibiszkus színezőanyagok nagyon fontosak a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésében, nagy mértékben vesznek részt a szervezet méregtelenítésében. A hibiszkusz kivonat kiváló segítseg azoknak, akiknek az érfalai nagy áteresztőképességűek, viszont érfalaik kevésbé rugalmasak, mint a megrepedezett hajszálerek a test bármely területén, viszerek, kék foltok kialakulására való hajlamosság, vérző fogíny, ínysorvadás, aranyér, erős menstuációs vérzés és az orrvérzés.
Serkenti a szervezetet és pozitív hatással van a krónikus fáradtság , kimerültség ellen, valamint lecsökkent immunitás esetében.
Segytséget nyújt vesegyulladások, húgyhólyag gyulladás gyóyításában, vesekő oldásában, az izomzat, izületek és csontok regenerálódásában, mint ahogy nagy fizikai terhelés esetén is.
Gyógyhatásai
Méregtelenítő
Gyulladásgátló
Csökkenti a vérnyomás
Segít szívproblémák esetén

Homoktövis (Hippophae rhamnoides L.)
A homoktövis egy szabadon növő, az egész világon elterjedt cserje. Küllemét tekintve 2-4 m magas tövises cserje. Termései rövid szárú narancssárga álbogyók.
A homoktövis jótékony hatása az emberi szervezetre felértékelhetetlen és különféle tulajdonságai széles felhasználásnak örvendenek az egészségügyben, élelmiszeriparban és a kozmetikában. Újból felfedezett csodabogyóknak tartják.
Egyedülálló növény, mely biológiailag aktív anyagokban, 10 féle vitaminban, antioxidánsban, 15 nyomelemben, olajokban, telítetlen zsírsavakban és más aktív anyagokban (folsav, linolsav, mangán, vas és A, B, C, E valamin K vitamin) gazdag. Magas a C vitamin tartalma (már egy narancssárga bogyó tartalmazza a napi C vitamin adagot) valamint egy különleges olajat tartalmaz, mely igazi vitaminbomba.
Erősíti az immunrendszert és láthatatlan pajzsot képez különféle betegségek ellen védve. A jövő gyümölcsének is nevezik és teljes egészében, maradék nélkül felhasználható. Szervezetünk számára nem csak a termések, magok, virágok, hanem a levelek, hajtások, a fakérge és gyökere is jótékonyak. A terméseket megszárítva tea is készülhet belőlük. Kitűnő a belőlük készült befőtt, dzsem, szörp, gyümölcslé és a már említett értékes homoktövis olaj. Az értékes anyagok megőrzése érdekében a tárolása fagyasztóban javasolt..
A homoktövis jótékony hatással van a gyomor számos megbetegedésre, a gyomorfertőzésre ( a helicobacterom pylori) is, a hörgők, tüdő, vérkeringés, ízületek problémáira, valamint köszvénynél és reumánál. Használható bőrbetegségekre, az égési és fagyási sebekre, amelyek esetén rendkívüli regeneráló hatása van. Oroszországban javasolják kemoterápia és radioterápia során. Kiváló a fáradt szívnek, preventíven hat a szívinfarktus és szélütés ellen. Segít a betegségek utáni felépülésnél, kimerültségnél, fizikai és szellemi megerőltetésnél, serkenti a férfierőt és növeli a termékenységet.
Gyógyhatásai
Magas C vitamin tartalom
, immunerősítő
Fertőzésgátló hatása van
Megelőzően hat a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos megbetegedések ellen.
Segít a köszvénynél és reumánál
Regenerálja a bőrt, égési és fagyási sebeket
Segíti az emésztést
Méregteleníti a szervezetet

Keskeny levelű levendula (Lavandula officinalis)
A Földközi-tengeren keresztül behozott gyógynövények már bizonyos sajátosságokkal rendelkeznek, mert ezek már nem teremnek vadon. Ilyen a keskeny levelű levendula is, amelyet főként a Cseh Köztársaságban termesztenek és nem csak orvosi célokra importálnak. A levendula neve a mosás szóból származik, ami arra utal, hogy ősi időkben elsősorban fürdők és kozmetikumok esetében használták. A levendulás terápiát csak a szerzetesgyógyászatban alkalmazták. Nagyon széles alkalmazási köréből jelenleg a legismertebb az idegrendszeri problémák vagy a központi idegrendszeri depresszánsok, ideges kimerültség esetén való alkalmazásának köszönhető. A levendula tea segít az álmatlanság, az idegi gyengeség és a fejfájás esetén, sőt megbirkózik az olyan kellemetlenségekkel, mint a megállíthatatlan hidegrázás, migrén és hisztéria. A levendula használata még bevált gyógynövény az asztma, a gyomor, az epe és a máj kezelésekor is. A levendula belélegzése felgyorsítja a bronchiás katarsist, az influenza, az angina és a bronchitis kezelését. Az erős főzet vagy tinktúra gargalizálóként szolgál, fertőtleníti a szájüreget és kitisztítja az apró pattanásokat. A levendulát külsőleg is gyakran használják, legtöbbször olaj formájában. A bőrbe dörzsölve segítik a reuma, a sérülések, a dislokációk, a szakadt izmok gyógyulását és csillapítják a fájdalmat. Napjainkban a levendulát széles körben használják az aromaterápiában, homeopátiában, élelmiszerekben és kozmetikumokban is. Szintén népszerűek a levendula vászonzsákok és alvó párnák.
Gyógyhatásai:
nyugtató
fertőtlenítő
antioxidáns
gyulladáscsökkentő
antimikrobiális
emésztést elősegítő

Kislevelű hárs (Tilia Cordata)
A mai napig a hársfából állítják elő a faszenet, mely a legismertebb, és nagyon hatékony szer bélgyulladások és mérgezések ellen. Gyógyítóan hat több egyéb betegségre is. Azelőtt a hársleveleket szájba véve gátolták meg a hólyagok kialakulását, a levelek levét hajhullásra is használták.
A hársfa virága illóolajat tartalmaz, melynek fő összetevője a farnezol. Ezért a méhek a hársfa virágából egyedi mézet képesek előállítani.
A népi gyógyászatban a hársfa virágát nátha, köhögés és megfázás elleni segítségként alkalmazták. A hársszirup és tea nyugtató hatású stressz és álmatlanság esetén. A hárs alvászavarok esetén kifejtett hatása klinikailag is igazolt.
A hársvirágból készült szirupot és mézet az epilepszia első jeleinél görcsoldásra használják. Továbbá használható felső légúti megbetegedések esetén, alvászavaroknál, epeköveknél és veseelégtelenségnél.
A vízzel leforrázott levelek égetésekre helyezhetőek, borral keverve végtagokra izomgörcsök oldására alkalmazhatók.
Gyógyhatásai
Nyugtató
Vizelethajtó
Alvászavarok ellen
Megakadályozza a hajhullást

Közönséges kakukkfű (Thymus Serpyllum)
Szláv mondák szerint szent növény volt, Szentanya, aki virággá változott. A kakukkfű remek segítség megfázás, légcsőgyulladás, mandulagyulladás és asztmatikus megbetegedések esetén, szintúgy erősíti az immunrendszert.
A kakukkfű erősítő, görcsoldó, gyulladás gátló és sebgyógyító hatású, jótékonyan hat az emésztőrendszerre és idegrendszerre. Ezért is alkalmazzák álmatlanság, fejfájás, idegesség és ingerültség, testi és szellemi gyengeség, különféle görcsök esetén.
Ez a növény továbbá javítja az emésztést, megszünteti a felfújódást, bélgyulladást és hasmenést, az étvágytalanságot. Pozitívan hat a bélparaziták és némely fertőző bélbetegségek ellen. Gyógyítja a szájüregi gyulladásokat, torokgyulladást, gennyező sebeket, húgyúti gyulladásokat.
Gyógyhatásai
Gyulladáscsökkentő
Nyugtató
Légzéssegítő
Serkenti az emésztést

Közönséges vasfű (Verbena Officinalis)
A régi időkben hitték, hogy a vasfű sérthetetlenné teszi a testet a sérülésekkel, lövésekkel szemben – innen származik a régi vasfű elnevezés is. A római katonák amulettként viselték harcba menet. A gyermek bölcsőjébe fűzve állítólag érdeklődő intellektualitást és örömöt hoz.
A vasfű gyógyhatásait migrénnél és kimerültségnél használhatjuk ki. Vizelethajtó, remek segítség a vesekövek eltávolításában, helyreállítja a menstruációs ciklust, és idegnyugtató hatással bír. Ezek miatt javasolják fogyasztását a változó korba lépett hölgyeknek.
A növény javítja az emésztést, segít sárgaságnál, stimulálja a máj működését. A vasfüvet aperitifekbe is rakják, az emésztés javítása érdekében. Hatásos segítség reuma és fájdalom ellen.
A vasfű segíti a tejtermelést is. Segít az anémia, ödéma, reuma és a fertőzések esetén. Főzetéből, vagy préselt levéből borogatást készíthetünk reumás, isiászos és más idegi alapú betegségekre. Főzete torok- és szájüregben levő gyulladások kezelésére hatásos.
Gyógyhatásai
Serkenti az emésztést
Javítja a menstuációs ciklust
Energizál
Reuma ellen segít

Mandulafenyő – pínea (Pinus Pinea)
A mandulafenyő/Pínea a Földközi-tenger térségében jellemző, festői tájakat kialakító fája. Ősidők óta ültetik őket utcák és sétányok mentén, hogy árnyékot biztosítsanak. Ilyen sétány a Via Appia, Rómát Dél-Olaszországtól elválasztó világhírű sétány. Olajos magvai a Földközi-tenger vidékén csemegének számítanak.
A pínia főleg rendkívül drága magvairól híres. A fenyő gyantájából nyert terpentin fertőtlenítő hatású, vizelethajtó, gyakran használják vese- és húgyhólyag problémák kezelésénél.
Gőzfürdőben reuma elleni hatása sem elhanyagolható, pozitívan hat a légutakra és hasznos a nyálkahártya és légúti problémák, mint a köhögés, megfázás vagy nátha kezelésénél.
Külsőleg a pínia kivonat bőrproblémák, sebek, fekélyek és égési sebek kezelésénél hasznos.
Gyógyhatásai
Serkentő
Erősíti a szív- és érrendszert
Nyugta
Csillaptja a köhögést

Orvosi zsálya (Salvia Officinalis)
Ez a cserje akár 70 cm magasra is megnő. Világos vagy sötétlila virágai jellemzik, valamint fűszeres, enyhén keserű illata. A növényt májustól júniusig gyűjtik. Fontos, hogy még virágzása előtt gyűjtsük. Csillapítja a torokgyulladást, segít a változó korral járó hőhullámoknál és hormonális változásoknál. Gyógyítja az asztmát.
A zsálya neve összefonódott a hosszú élettel és azt tartják róla, hogy öregkorban élénkíti a gyengülő emlékezetet. Azt is emlegetik ezzel a gyógynövénnyel kapcsolatban, hogy amikor a britek Kínából teát kezdtek szállítani, a kínaiak olyan nagyra tartották ezt a növényt, hogy egy láda szárított zsályáért két láda teát adtak.
A zsályának enyhén kesernyés íze van. Antiszeptikus és összehúzó hatásának köszönhetően ideális csaknem valamennyi típusú torokgyulladásra, a szájfekély (afta) és az ínygyulladás gyógyítására.
A zsálya rovarcsípésre, valamint duzzanatok kezelésére is használható. Az érintett helyet zsályalevéllel vagy annak főzetével kell bekenni.
Hagyományosan asztma gyógyítására is használják. Az ilyen jellegű panaszok gyógyítása esetén a szárított leveleket gyógynövény-keverékbe rakják. A zsálya segíti és serkenti az emésztést. A kínai gyógyászatban joggal tartják idegnyugtató tonikumnak, mivel nyugtató és erősítő hatással van az idegrendszerre.
A zsálya csökkenti a változókorban jelentkező hőhullámokat és segít a szervezetnek alkalmazkodni a hormonális változásokhoz.
Gyógyhatásai
összehúzó
antiszeptikus
ösztrogén
erősítő

Rozmaring (Rosmarinus Officinalis)
Ez az aromás bokor egy azon kevesek közül, mely vérnyomás növelő is. A Földközi Tenger partvidékéről származik és folyamatosan az egész év folyamán gyűjthető. Kiváló eredményeket ér el regenerálódásnál és gyakran alkalmazzák geriátriában. Neve a latin ros marinus-ból származik (lefordítva: tengeri harmat). A szerelem és a hűség növénye. Friss hajtásait ősidők óta használják lakodalmasok ünnepi díszeként.
A szerelem és a hűség növénye. Friss hajtásait ősidők óta használják lakodalmasok ünnepi díszeként.
Egy azon kevés növény közül, amely növeli a vérnyomást, megszünteti az idegi kimerültséget és élénkíti a vérkeringést. Nagyon jó hatásai vannak főleg köhögésnél, asztmánál, idegességnél, alvászavaroknál, migrénnél, valamint vizelethajtó hatással is bír. A rozmaring erősíti a szívet, stimulálja a nyirokrendszert, ellazítja a feszült izmokat, javítja az agy vérellátását, ezzel növelve a koncentrációt.
A rozmaring továbbá megszünteti a fizikai fáradtságérzetet és kimerültséget valamint pozitívan hat a máj működésére. Leveleiből fürdő készíthető, mely segít a reuma, izomfáradás, görcsök és a cellulitisz esetén. Belsőleg alkalmazva nagyobb adag elfogyasztása mérgezően hat.
Ennek az illatos növénynek fertőtlenítő hatása van, segít a tüdőhurut és a nátha gyógyításánál, valamint erős afrodizáló hatással rendelkezik.
Gyógyhatásai:
Javítja a vérkeringést
Laztó
Fertőtlenítő
Afrodiziáló

Zöld tea (Camellia sinensis)
A zöld teának megvan az a képessége, hogy elnyeli a környező tárgyak kellemetlen illatát, száraz használt tealevelek illatosításra, valamint antibaktreriális hatású tisztítószerként is alkalmazhatóak. Az ital frissítően hat a magas fizikai teljesítménynek, vagy hosszan tartő szellemi terhelésnek kitett szervezetre.
A zöld tea azon teafalevelekből készül, melyek a feldolgozási folyamat alatt nem hervadtak és oxidálódtak. A levelekben lévő klorofil és csersav nem módosult így a kész termék megőrizte a tealevél természetes színét.
A zöld tea remek segítőtárs éjszakai munkák során, mivel nyugtatón hat a fáradt szemekre. Enyhén beáztatott használt, vagy még használat előtti teás tasakot pakolásként helyezze a fáradt szemhéjakra. Összehúzó hatása főleg a nyári hőségekben jelentős, mivel meggátolja az izzadást és csökkenti a szomjúság érzetet.
A teában lévő fluór fontos a fogaink egészségének és megelőzően hat a fogszuvasodással és a fogíny gyulladásos megbetegedései ellen. Több kutatás eredménye bizonyította, hogy a zöld tea fogyasztása segít az energiaégetésben és ezzel a testzsír csökkentésben.
Gyógyhatásai
Frissítő
Izzadásgátló
Gyulladásgátló
Serkenti az anyagcserét