Torokfájás
A torokfájás többnyire hirtelen jelentkezik. Amennyiben már egy ideje fájdalmat érez a torkában, nagy valószínűséggel torokgyulladásban szenved. A gyulladás hátterében leggyakrabban vírusok állnak, melyek következménye a nehéz, fájdalmas nyelés, a gyulladt nyálkahártya és a nyirokcsomók megnagyobbodása. Szabaduljon meg a fájdalmaktól gyógynövényekkel!
Vérontófű
A vérontófű nyugtatja az irritált torkot, csökkenti a szájüreg gyulladásait (a taninsavnak köszönhetően). A növény gyökereit használjuk. Fogyasszon naponta 2 csepp tinktúrát étkezés után.
A tinktúra elkészítése egyszerű: a gyökereket alaposan tisztítsa meg, szeletelje apró darabokra és helyezze egy üvegbe. Az üveget töltse meg kb 40%-os alkohollal majd hagyja állni legalább két hétig meleg helyen.
Bajkáli csucsóka
A Bajkáli csucsóka hat a gyulladásban lévő torokra. Felhasznált része a gyökér. Fogyasszon 20 csepp tiktúrát naponta kétszer az étkezést követően.
Tinktúrát a fentiekben leírt módon készíthet.
További hatásai: álmatlanság ellen, segít a hasmenés, gyomor- és bélgyulladás, valamint májbetegségek gyógyításában
Molyhos ökörfarkkóró
Az ökörfarkkó csillapítja a száraz köhögést, segíti a letapadt váladék oldását és gyulladásgátló hatású. Teának a leveleit használjuk.
Teát úgy készíthet, hogy 2 kanál (10 ml) szárz levelet leönt forrásban levő vízzel és 5 percen át áztatni hagyja. Virágokból készült tinktúráját köhögésre, gyulladt, száraz torokra szedjük. A levelekből készült tinktúra a letapadt váledék feloldására, felköhögésére szolgál.
Közönséges gyömbér
A közönséges gyömbér a hat fajta gyömbér egyike. Segít influenza és megfázás esetén. A tradicioális kínai gyógyászatban megfázás, sok nyákkal járó ingerlő köhögés gyógytására használják. A szervezetre hevítőleg hat, ezért meggyorsíthatja a szervezet immunis reakcióját a fertőzésekre. Használható gargalizálóként is torokgyulladásnál. Külsőleg is alkalmazható, a belőle készült pakolásoat a test bármely területére felhelyezhetjük.
További hatásai: javítja az emésztési folyamatokat a belekben, valamint elősegíti az ürülést a belek mozgatásával. Az emésztőszervek gyógyításánál (bélfertőzések) is érvényesül, javítja az emésztést, javítja az étvágyat és összességében serkenti az anyagcserét. Erős csíraölő és gombaölő hatása van a különféle mikroorganizmusok széles skálájára. Forró gyömbéres pakolást helyezhető a tarkóra nyakfájás esetén. Megállapították, hogy csökkenti a vér koleszterin szintjét, vérhigító hatású, lassítja a véralvadást, így érelmeszesedés és szívelégtelenségek ellen is hat. Az egyik legjobb gyógyszer hányinger és hányás esetén, főleg az utazási betegségnél.
Közönséges párlófű – apróbojtorján
Torokgyulladások esetén hatásos a közönséges párlófű, vagy apróbotorján.
Egy csésze teához egy púpos teásknál párlófűt használjon. Öntse le forró vízzel, hagyja fél percig áztatni, majd szűrje le. Ezzel a főzettel gargalizáljon kétszer naponta.
Tejoltófű
Hasonló hatása van a tejoltófűnek. Ebben az esetben egy csészényi teához egy púpos teáskanálnyi növényt öntsön le forró vízzel és a még meleg főzettel gargalizáljon néhányszor naponta.
Kakukkfű és zsálya tea köhögés ellen. Keverjen össze két rész kakukkfüvet és eukaliptusz levelet, valamint egy-egy rész zsályát és bodzavirágot. Egy kanál ilyen keveréket öntsön le forrásban levő vízzel, áztassa 10 percig, majd szűre le. Fogyasszon 6-szot egy csészével a nap folyamán (megj. az eukaliptusz levelek nem elengedhetetlen összetevői a teának)